13-04-2018 17:45

Nowatorska operacja wszczepienia bioimplantu chrząstki rzepki.

 

Dr Grzegorz Sobieraj 13 kwietnia 2018 roku w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach w Łódzkiem przeprowadził pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia nowoczesnego bioimplantu BioPoly LLC, dzięki któremu można przeprowadzić rekonstrukcję chrząstki rzepki po której pacjent może być mobilny właściwie od pierwszego dnia po operacji.

W czasie zabiegu Pacjentce, która od lat zmagała się z nieustającym bólem kolana będącym następstwem ubytków chrzęstnych w obrębie rzepki, wszczepiono implant BioPoly® RS Patella. Dotychczas stosowane zabiegi takie jak: artroskopie, leki, rehabilitacje nie przynosiły zadowalających rezultatów, a pacjentce było coraz trudniej się poruszać. Ostateczną metodą leczenia, której dr Sobieraj chciał uniknąć jest w takim przypadku inwazyjna metoda endoportezoplastyki kolana. Dzięki BioPoly® RS, który jest biomateriałem ortopedycznym, łączącym kwas hialuronowy (Bio, naturalnie wstępujący w chrząstce stawowej) i polietylen o ultra wysokiej masie cząsteczkowej (Poly) udało się przywrócić u Pacjentki funkcjonalną powierzchnię przegubową, w celu zatrzymania zużycia mechanicznego i pogorszenia się otaczających powierzchni stawów, odciążyć staw, co skutkuje szybką rehabilitacją i powrotem do strawności fizycznej a także zachować anatomię pacjentki dzięki projektowi oszczędzania tkanki bez inwazyjnej endoporteoplastyki. Dzięki temu poprawiony został poziom bólu i aktywności, jakość życia oraz ustąpiły dolegliwości bólowe. Pacjentka, która zmagała się z bólem kolana przez 2 lata, dzięki operacji wróci do pełnej sprawności fizycznej już po 6 tygodniach.

Pamiętaj, kiedy odczuwasz dolegliwości w stawie kolanowym, nie czekaj dłużej aż ,,samo przejdzie’’. Nieleczona kontuzja może prowadzić do nieodwracalnych zmian, które uniemożliwią Ci aktywne, komfortowe życie. 

 

 

 

quanmedia